bodyART łączy elementy jogi, fizjoterapii, japońskiego DO IN , własnych pozycji, klasycznych technik oddechu poprzez współdziałanie treningu i relaksacji. Celem treningu bodyART jest stopniowe zapewnienie prawidłowego funkcjonowania całego ciała poprzez wzmocnienie funkcjonalne i stabilizację wszystkich elementów włączonych w ruch.

W przeciwieństwie do klasycznego treningu wzmacniającego , głównym celem nie jest konkretna grupa mięśni , ale ciało człowieka jako całość. Każde z ćwiczeń jest ćwiczeniem całego ciała , które trenuje kilka mięśni w tym samym czasie. Wiele pozycji bodyART wymaga zwiększonej równowagi , a w związku z tym technik utrzymania równowagi i stabilności. Poprzez to , uwaga jest skupiona na centrum ciała.

Osoba trenująca pozostaje skoncentrowana na swoim własnym ciele i jej uwaga nie zostaje zakłócona przez otoczenie . To z kolei zapewnia prawidłową technikę oddechu , a następnie odpowiednie zaopatrzenie tlenowe mózgu i mięśni. Zwiększona świadomość i rozmyślne włączanie prawidłowego oddychania przynosi relaksację ciału podczas treningu. Stan wewnętrzny ćwiczącego odzwierciedlony zostaje w jego sylwetce, postawie , a tym samym energii , która jest przekazywana każdego dnia.